tuzun faydaları

Tuzun faydaları Tuz herzaman tüketilen ve vücudun ihtiyacı olan bir mineraldir, tuz un genelde kanbasıncını artırt???, tansiyonu yükseltti?i bilinir, fazla tuz tükemi tiroid hastalarınada  zararlı olduğu bilinirken, cilt açısından tuz un faydaları açıklanm??tır, işte tuzun faydaları…

Cilt Denge Uzmanı Zeliha Köksal, tuzun cilt sağlığındaki önemine de?inerek, “Tuz, ayak ve diş bakımının yanı sıra, yorgunluğu almada ve cildi güzelleştirmede çok önemlidir” dedi.

Köksal, tuz ve su olmadan hayati önem taşıyan hiçbir hücrenin görevlerini yerine getiremeyeceğini söyledi.

Yüzyıllar öncesinden tuz ile yapılan ticarette altın ile tuzun aynı terazide ölçüldü?ünü hatırlatan Köksal, “Tuz sadece hayatımıza lezzet katmıyor, bir de sıhhat, huzur ve mutluluk veriyor. Tuz hücrelerimizde biyokimyasal reaksiyonlardan geçiyor, vücut fonksiyonların da görev alıyor.

Böbreklerimiz burada dengeyi sağlıyor, vücudumuzdan tuz kaybını engelliyor ve fazlalık olan tuz oranında vücuttan dışarı atıyor. Cildimiz için tuz çok önemli bir rol üstleniyor. Asitler, tuzlar ve sebum salgısı, sürekli cilt üzerinden cildin d???na atılıyor. Tuzlar, mikroplara ve enfeksiyonlara karşı korur” dedi.

Cilt, ayak, ve diş beyazlatıcıl??? görevlerini de üstlenen tuz ile ilgili tarifler veren Köksal, “Cilt bakımı, yarım çay kaşığı ince öğütülmü? tuz, 1 tatlı kaşığı zeytin ya?? karıştırılır, temizlenmi? yüze ve dekolteye dairesel hareketler ile 2 dakika masaj yapılır. Etkisi ise, ölü derilerden arındıracak, onarım gücünü arttıracak, kan dolaşımını hızlandıracak ve cildi yumuşak hale getirecek. Ayak bakımı, ayak terlemesine karşı bir avuç tuzu sıcak suda erit ve ayaklarını suda beklet. Tuz yorgunluğu alır, yorgunlu?a 4-5 avuç tuz küvete at ve 10 dakika dinlen.

Etkisi, kan dolaşımına, onarımına ve ekzama gibi hastalıklara iyi gelir. Cildimize tuzlu buhar banyosu, iki yemek kaşığı tuzu kaynar suda eritip yüzünü havlu ile kapat ve 10 dakika yüzünü buhara tut. Cildiniz adeta nefes alıyor gibi hissedeceksiniz” ifadelerini kulland?.Benzer yazılar:

Yorum yazabilirsin!

Yazmis oldugunuz email adresiniz gizli tutulur. Doldurulmasi gerekli olan alanlar * isareti ile belirtilmistir.

Isim *:
Eposta *:
Yorumunuz *: